Naber
evet
IMG_0680

Bologna

 

 

IMG_0680

Klasik İtalya tuları malumunuz Venedik + Floransa + Roma üçlüsünden oluşur. Bu üç şehir görüldükten sonra sıra İtalya’nın diğer güzelliklerini keşfetmeye gelir. Venedik ve Floransa arasında yer alan ve kızıl rengi ile kemerlerinden sebep dört mevsimin dördünde de sonbahardaymış algısını kıramayan Bologna’da tortelliniler ve enfes şaraplar ile gastronomik bir tatil geçirmemek elde değil, yağmurdan koruyan kemerleri ve her daim karşınıza çıkan graffitileri de cabası.

 

IMG_0696x

Orta İtalya’nın neredeyse göbeğinde bulunan Bologna’ya ulaşmak için telgrafın mucidi Guglielmo Marconi Havalimanı’na uçmanız yeterli. Seyahatiniz  Emilia-Romagna bölgesine, özellikle de Bologna’ya odaklı ise direkt Bologna’ya uçmanızı tavsiye ederiz. Ancak İtalya’daki stratejik konumu ile Bologna’ya tren yolu ile Venedik, Milano ve Floransa’dan da kolayca ulaşmak mümkün. Biz direkt Bologna’ya uçtuğumuz için havalimanından kalkan otobüslerle şehrin tren istasyonuna 15-20 dakikada ulaşmak mümkün. Oradan da airbnb vasıtası ile ulaştığımız Enrico’nun evine yollanıyoruz. Bologna 1088 yılında kurulan Üniversitesi sebebiyle büyük bir öğrenci şehri. Bu sebeptendir ki çok genç bir nüfusa sahip. Biz de bu durumdan nemalanarak bir öğrenci evine kapağı atıyoruz. Böylece hem daha hesaplı konaklamış oluyor hem de Enrico’dan lokal tavsiyeler alıyoruz.

IMG_0713

 

Diğer İtalyan şehirlerinden farklı olarak Bologna’nın içinden bir nehir/dere geçmiyor. Ara sokaklarda karşınıza çıkan sürpriz kanalları saymazsak Bologna pek sulak sayılmaz. Ancak şehir son derece düz. Bu sebeple bisiklet ile gezmek için çok müsait. Zaten yoğunluğu öğrenci olan şehirde bisiklet bir hayat biçimi. Ancak biz düzayak şehirde yürümeyi, başımız sıkışınca otobüsleri kullanmayı tercih ediyoruz (ev sahibimiz Enrico otobüs hatları konusunda bize çok yardımcı oldu).

IMG_0716

 

 

IMG_0694

 

 

 

 

Çok klişe olacak ama Bologna tam bir sonbahar şehri. Şehir resmen kızıl ve kremit renklerinin işgali altında, her yerde uçsuz bucaksız kıvrılan kemerli yapılar, gotik kiliseler, kuleler, bir de buna sonbaharın sararan yaprakları da eklendi mi, fena. Şehrin bitmek bilmeyen kitapçıları ile kendinizi tarihi bir romanın içine düşmüş buluyorsunuz resmen. Bu kemerli binalar pek işimize geldi bizim, zira seyahatimiz boyunca yağmur tepemizden sağ olsun eksik olmadı ama biz bu kemerler sayesinde hiç ıslanmadık.

IMG_0686

 

IMG_0701Şehri gezmeye başlamak için ana meydan Piazza Maggiore ideal. Bologna’nın simgesi Neptün heykeli, Palazzo del Podesta ve şehrin en önemli mabedi San Petronio burada.  Katolik kültür mirasları da görülmeden olmaz diyenlere taş döşeli yemyeşil bir meydan olan Piazza Cavour’un hemen arkasında bulunan Dominiken mezhebine bağlı kiliselerden olan San Domenico’yu, üniversite bölgesine giderken denk geleceğiniz duvar resimleri ile büyüleyen San Giacomo Maggiore’yi ve aynı çatı altında toplanan dört farklı kiliseden oluşan ibadet kompleksi Abbazia Di Santo Stefano’yu görmenizi tavsiye ediyoruz. ‘Ben bu kadar cami gezmedim, bu kadar kilise de aman eksik kalsın’ diyecekler için olmazsa olmazlar; San Petronio’nun mimarisi, San Giacomo Maggiore’nin vitrayları görülse yeter diyip şehir turumuza devam ediyoruz.

Piazza Maggiore: http://www.italyguides.it/en/emilia-romagna/bologna/piazza-maggiore

San Domenico: http://www.bolognawelcome.com/en/places-to-see/history-art/params/CategoriaLuoghi_34/Luoghi_123/ref/Basilica%20of%20San%20Domenico

San Giocomo Maggiore: http://www.sangiacomofestival.it/

IMG_0702

 

Bayan Pek Yer seyahat evveli tüm rotalardaki bit pazarlarına önceden çalışsa da hiç birine maalesef ki denk gelemedik ama sizler için kısa bir bilgi:

Bologna’da  ayın 2.haftasonu, Modena’da ayın 4.haftasonu, Ferrara’da ayın ilk haftasonu, Ravenna’da ayın 3. Haftasonu bit pazarları kurulmakta. Bologna bit pazarı San Stefano’nun önünde bulunan açıklık alanda kurulmakta.

Santo Stefano: https://en.wikipedia.org/wiki/Santo_Stefano,_Bologna

Emilia-Romagna bit pazarları: http://www.fleamarketinsiders.com/best-flea-markets-in-italy/7/

 

bolognapic1

Bit Pazarlarının tümünü kaçıran Bayan Pek Yer’in gönlünü San Stefano Meydanı’dan devam ettiğimizde karşımıza çıkan”Gallina Smilza” bir tık yumuşatıyor. Ev, mutfak ve çocuklar için çok sevimli ürünler barındıran bu dükkânı görmeden dönmeyin deriz.

IMG_0691

Kiliseden gına geldi, bu şehir mimari olarak bize başka ne sunabilir diyenler Archiginnasio’ya uğramalılar. Bologna Üniversitesi’ne bağlı olan bu kütüphane binası her şeyiyle görülmeye değer. Bina içerisinde bir de anatomi kompleksi bulunduğunu da belirtmek isteriz. Yalnız kemerli yoldan devam ederken bir avlu içinde bulunan Archiginnasio’yu aman kaçırmayın.

http://www.archiginnasio.it/english_index.html

IMG_0704KARE

 

 

Bologna’nın kiliseleri ve mimarisinden çok siluetini oluşturan kulelerinden bahsetmemek olmaz. Zamanında şehirde 180’e yakın kule bulunmakta ise de günümüze ancak 20 civarı ulaşabilmiş. Bunların en önemlileri de yan yana bulunan Asinelli ve Garisenda kuleleri. Pisa’da olduğu gibi bu kuleler de maalesef eğik. Buradan şunu çıkarıyoruz. Demek ki İtalyanlar kule mimarisini bilmiyor ve kuleler sonuçta eğiliyor. Ancak İtalyanlar bunu da büyük bir PR çalışması ile turizme çevirmeyi başarıyorlar.

Bologna kuleleri: https://en.wikipedia.org/wiki/Towers_of_Bologna

bolognapic

Eğik Kuleler ve ana meydan Piazza Maggiore arasında ise bir cennet var. Bizim Kadıköy/Beşiktaş çarşılarını andıran Qaudrilatero. Boğazına düşkünlerin mutlaka görmesi gereken bu pazarda vitrinlere bakmak ayrı bir keyif. Peynir ve jambon dükkânları ise camekânları ile bize açık davetiye çıkarıyor. Gezimiz sırasında da bir tanıdığa denk geliyoruz – Eatly- ancak bir şey atıştırmak için bizim tavsiyemiz Mercato Di Mezzo. Quudrilatero kadar turistik olmasa da pahada daha hafif olan Ugo Bassi üzerindeki Mercato Delle Erbe diğer bir alternatif.

makarna

Quadrilatero: http://www.cityoffood.it/en/attractions/the-old-market/3/3/

Bologna marketleri: http://travelphotodiscovery.com/bologna-highlights-outdoor-markets-and-street-food-of-bologna/
http://www.tastebologna.net/blog/bologna-food-markets

IMG_0712

IMG_0690Bologna’ya esas ruhunu veren ve onu ağır, gotik havasından silkindiren Üniversite ve çevresi özellikle graffiti meraklılarınca mutlaka görülmeli. Yahudi gettosu ile iç içe geçen bu bölgede akşamları adım atmak imkânsız, herkes sokakta içiyor tam bir sosyalleşme alanı. Sokaklarda bitmek bilmez bir insan sirkülasyonu var. Gündüz ise her yer öğrenci. Duvarlarda çeşit çeşit graffitiler. Bizim bu bölgede ise esas hedefimiz Kuzey İtalya’nın en önemli koleksiyonuna sahip müzesi  Pinoteca Nazionale. Ancak Müzenin perşembe-cuma-cumartesi ve pazar günleri öğleden sonra 14 ile 19 saatleri arası açık olması sebebiyle ziyaret edemiyoruz. Sabah ilk iş müzeyi gezip İstanbul’a dönme hayallerimiz suya düşüyor böylece.

 

Her ne kadar Bologna’lılar sokaklarda ve açık havada vakit geçirmeyi tercih etseler de biz gelmişken mekânları keşfetmeye çıkıyoruz. Yahudi gettosunun tam göbeğindeki Camera A Sud, duvarlarındaki kitapları, retro objeleri ve özellikle de tuvalet kapılarına Yunan streetartist Sonke tarafından çizilmiş kadın ve erkek figürleri ile bizi bizden alıyor.

bolognapic6

Tezgâh çevresi kasetlerle kaplı küçük Caffe Rubik’te içtiğimiz bir bardak prosecco ile İtalya’da olduğumuzu hatırlıyor, kokteyl bar Moustache’ta ise İtalya’ya özgü kokteyller deneme fırsatı yakalıyoruz. Bayan Pek Yer gelmeden not ettiği Spritz Aperol’u tercih ederken, Bay Gezer’in kısmetine de Hugo Spritz düşüyor. Spritz prosecco ve Aperol karışımı içimi hafif ve Bolognalılar tarafından çokça tercih edilen bir içki. Biz de içimi gayet güzel bu iki kokteylleri denemiş oluyoruz. Şarap veya çeşit çeşit fıçı biralar için ise Lortica ideal. Hemen yanındaki kitapevi Modo Infoshop’ta bulduğumuz Bologna streetart örneklerinden oluşan kartpostallar ise gecenin sürprizi oluyor.

IMG_1367

Canlı müzik dinlemek isteyenlere önerimiz Arteria’ya bir uğramaları. Bizim bahtımıza İtalyan bir ska grubu çıkıyor ve gayet iyi vakit geçiriyoruz. Caz severler için Cantina Bentivoglio güzel bir alternatif. Hem restoran hem caz kulüp olan bu mekân için rezervasyon zorunlu.

İtalya’dayız ama  Irish Pub’dan vazgeçmem diyenlerdenseniz Bologna merkezindeki Cluricaune veya Celtic Druid’e uğrayabilirsiniz. Lokal bira denemek isteyenler için ise tavsiyemiz Birra Cerqua. Her ne kadar İtalya’da biradan çok şarap popüler ise de, kendi birasını üreten bu ufak barı keşfetmek güzel bir deneyim.

 

IMG_0771

Bologna’ya gelmişken her yemeğin yanında bir şarap iyi gider, beyaz severlere Pignoletto, kırmızı severlere ise Sangiovese şiddetle önerilir!

Emilia-Romagna şarapları: http://bolognauncovered.com/2012/08/23/the-wines-of-emilia-romagna/

http://www.wine-searcher.com/regions-emilia-romagna

 

IMG_0683

Bologna demek tortellini ve Bolonez sos /ragu demek. O yüzden de Bologna’ya ve Emilia-Romagna’ya kadar gelmişken biz de makarnanın envai çeşidini denemeye çalıştık. En popüler makarna çeşidi ise magnetleri dahi bulunan “tortellini”. Bizim mantımızı andıran tortellininin içine istediğinizi ekleyebiliyorsunuz. Biz de restoran seçimini gözetirken tortelliniden hareket ediyoruz. Arkadaş ve evsahibi tavsiyesine de uyarak “Osteria Broccaindosso”’nun yolunu tutuyoruz. Zili çalarak girdiğimiz 70’ler İtalyan filmleri havasındaki bu restoran aslında ufak bir mekân. İki kişi olmamız yer bulmamıza yardımcı olmuyor. Yirmi dakika beklemek suretiyle masamıza kavuşuyoruz, aman siz rezervasyon yaptırın. İtalyanların “ragu” dediği bolonez soslu tagliatelle ve tereyağlı, adaçaylı tortelliniyi bölgenin en meşhur beyaz şarabı olan gazlı “pignoletto” eşliğinde yiyoruz. Şarap için diğer bir seçenek ise “malvasia”. Gerçekten makarna cennetinde olduğu hissine kapılıyor insan. Cennetteki yolculuğumuz yan masadakilerin tatlı siparişini görmemiz ile devam ediyor. Tramisudan brownieye, limonlu tarttan mozaik keke ve burada sayamadığım nice tatlıya tadımlık da olsa bakmanın verdiği hazzı ise tarif etmek imkânsız. Sonuç olarak Bologna’da yemeğin hakkını veriyoruz.IMG_1520

http://www.bolognamagazine.com/content/top-5-things-eat-bologna

Türkiye’de “roma dondurması” diye bir genelleme yapılmakta ise de; İtalya’da her şehirde lezzetli dondurma bulmak mümkün. Bologna’ya gittiğiniz mevsime aldırmadan şehrin meşhur dondurmacıları Castiglione, Gianni veya Santo Stefano’ya uğramayı ihmal etmeyin.

IMG_0710

IMG_0711

 

 

 

Bayan Pek Yer’in aklının kaldığı diğer bir makarnacı ise  “Osteria Dell’Orsa” oluyor. Restoranın yanında yer alan küçük üretim yerinde taze taze makarna almak da mümkün. Enginarlı toretellinilerde de akıl çeliyor ama makarnaları günlük tüketmek gerektiğinden yanımızda götüremeyeceğimiz gerçeği bizi üzüyor.  O yüzden de tekrar yolumuzu Bologna’ya düşürmek dileğiyle boynumuz bükük restorandan ayrılıyoruz. Hem bir sonraki yolculuğumuzda makarnalı çorba olarak adlandırabileceğimiz “tortellini in brodo”yu da ihmal etmeyiz diyoruz.

http://www.osteriadellorsa.com/
http://www.theguardian.com/travel/2011/nov/22/10-best-budget-eats-bologna

 

IMG_1578

IMG_1708Bologna üniversite ile büyüyen ve gelişen bir şehir olduğu için bu dinamizm şehrin sokak sanatını da olumlu anlamda etkiliyor. O yüzden kafamızı nereye çevirsek bir stencila veya streetarta denk geliyoruz. Bizim için Bologna’nın en keyifli tarafı ise daha önceden bildiğimiz sanatçıların eserlerini bulabilmek. Sokak tabelalarını şımartan Clet Abraham ve Romalı sanatçı Alice Pasquini’nin çalışmalarını bulabilmek için şehir merkezinin sokaklarını tavaf ediyoruz. Daha büyük murallar içinse biraz merkez dışına çıkmamız gerekiyor. Berlin ve Belgrad’daki eserlerinden tanıdığımız Bologna çocuğu Blu’nun işi bizi büyülüyor. Blu’nun çoğu eserini bulamasak da Yüzüklerin Efendisi temalı muralı bize yetiyor.

 

 

IMG_1686Bologna streetart için: http://bolognastreetart.it/

Bologna streetart haritası için: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=zurw7tYbr7Ho.kA7T5JOGcey0&hl=en_US
Bir kaç örnek: http://peekingduck.co/a-bologna-street-art-guide/
Bulamadığımız işlerden biri: http://www.unurth.com/Blu-Ericailcane-Bologna

 

Bologna’ya tekrar yolumuzu düşürdüğümüz takdirde eksik kalan streetartlardan başka asıl görmemiz gereken ise şehrin biraz dışındaki San Luca. Şehrin 3.5 km uzağında Guardia tepesine kurulu olan bu bazilikadan Bologna’ya tepeden bakma imkanı da bulunmakta. Bu yapıya ulaşmak için en ilginç yol ise 2 km uzunluğundaki 666 kemerden oluşan yolu yürümek.

 

IMG_1521

San Luca express: http://www.bolognawelcome.com/en/events/complete-calendar/params/Eventi_494/ref/San%20Luca%20Express 

http://www.bolognawelcome.com/en/tourist-guide/complete-directory/params/Luoghi_247/ref/Sanctuary%20of%20San%20Luca

 

666 kemer: http://www.backpacksandbunkbeds.co.uk/italy/madonna-di-san-luca-bologna/
http://www.italianways.com/the-porticato-di-san-luca-pilgrims-defense/

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com