Naber
evet
IMG_4046

Krk – Vrbnik – Baska

IMG_3135

Krk
Seyahatin 6. günündeyiz, Cres’ten Krk adasına geçiyoruz, otobüs biletimize feribot ücreti de dahil. Otobüs adada Malinska adlı ufak bir kasabada bırakıyor bizi. İlk iş Krk merkeze giden otobüs biletini almak, ardından da Malinska sahilde güzel bir kahvaltı bizi bekliyor.
ibom1
IMG_3152
Burada çok fazla seçeneğimiz yok, rıhtımda iki tane fırın var. Birini seçip, kendimizi hamur işine veriyoruz. Aldıklarımızı bir kafede kahve ile tüketip tekrar terminalin yolunu tutuyoruz. Malinska’nın bir numarasının da olmadığını da böylece gözümüzle görmüş olduk ki fotoğraf dahi çekmeden döndük. Şimdi sıra Krk adasının ana kasabası Krk’ta. Günlerden pazar olması sebebiyle Vrbnik’e otobüs olmadığı gerçeği ile yüzleşiyoruz Krk’ta. Çaresiz taksiye danışmak durumundayız. Arnavut taksicimiz Hamza sağ olsun bavullarımızı bagajına koyup 1,5 saat sonra bizi almak üzere ayrılıyor yanımızdan. Bizse kendimizi Krk sokaklarına bırakıyoruz, tam 1,5 saatimiz var!
krk
IMG_3148

Yüklerimizi bırakmanın verdiği hafiflikle Krk’ta uçar gibi geziyoruz. Tabi kaptanımıza verdiğimiz 1,5 saatlik söz de bunda etkili oluyor. Ancak gazımız çok uzun soluklu olamıyor. Krk’ın yokuşları belimizi büküyor. Kasabanın tepesinde bulunan kiliseye kadar tırmanıp surların dibinde tekrar inişe geçiyoruz. Üçgen planlı surlarla çevrili şehrin esas esprisi zaten kıyı şeridine paralel caddelerinde. Cres’te tekne turu ayarlayan bir Hırvatın önerdiği restoran olan Nono‘ya da burada denk geliyoruz. Diğer bir öneri olan Bacchus da yine yol üstünde. Ancak yeni kahvaltı yaptığımız için pas geçiyoruz.

Yine de Krk’tan elimiz boş dönmüyoruz. Çok da güzel küçük oyuncaklar satan bir mağazadan şeker mi şeker kartpostallar alarak dönüşe geçiyoruz. Tarih olarak bize uymasa da adanın meşhur bir incir fesivali var, denk gelirseniz aman kaçırmayın.
IMG_3943
IMG_3161
Hamza abimizle ( kendisi Kosovalı Müslüman bir Arnavut) sohbet ede ede Vrbnik’e varıyoruz. Yol muhteşem üzüm bağlarıyla dolu, zaten Vrbnik’in de Zlahtina üzümlerinden üretilen beyaz şarabı meşhur. Hamza abi bir türlü neden Vrbnik’de kaldığımıza anlam veremiyor. “Siz gezin ben beklerim, sonra da Baska’ya götürürüm” ısrarlarına rağmen, biz sebat edip Vrbnik’te Hamza abimize veda ediyoruz (Krk-Vrbnik 10 € tutuyor).
Vrbnik
IMG_3276
vrdnik1
İlk iş turist infodan kalacak bir yer bulmak. Biz odamızın merkezi olmasını tercih ederken bilmeden kalıp kalabileceğimiz en güzel odayı tutmuş oluyoruz. Bu arada cidden oda tüm seyahatimiz boyunca kaldığımız en iyi dekorasyona ve concepte sahip. Bayan Pek Yer dayanamıyor, odamızı fotoğraflamaya başlıyor. Hayran kalmışsak da; Vrbnik koyları bizi bekler diyip çıkıyoruz.
vrdnik
Vrbnik resmi turist sitesi: http://vrbnik.hr/
IMG_3192
Vrbnik denize kıyısı olan bir dağ köyü, yani denize girebilmek için bol bol yokuş inip çıkmak durumundayız. Köyün dibindeki koy olan Pod Kovac çok sevimli ise de; biz tercihimizi Zgribnica’dan yana kullanıyoruz. Ama köye karşıdan bakabilmenin keyfi paha biçilemez.
IMG_3199
Köye 10 dakika yürüme mesafesindeki Zgribnica‘ya yollanıyoruz. Masmavi, harika bir plaj karşımıza çıkıyor. Mavi bayraklı Zgribnica’daki ufak tesisten biralarımızı da alıp; sevimli bir kayanın üstüne konuşlanıyoruz. Ancak her güzel şeyin sonu olduğu ve Vrbnik’i daha gezmediğimiz için deniz sefamızı 3 saat ile sınırlıyoruz.
IMG_3204
vrdnik3
Tepeye kurulu olan Vrbnik’in her bir sokağı ve her bir avlusu ayrı güzel. Ara ara karşımıza dik yamaçlar çıktığında, aynen geri dönüyoruz. Üst katında bir galerinin de bulunduğu pub Bacin Dvor‘u akşam için gözümüze kestiriyoruz. Ama gelmişken galerideki karikatür sergisini geziyoruz. Ardından tatlı tasarım dükkanlarını dolaşıp, köyün ucuna ulaşıyoruz.
IMG_4045
Karşımıza şaraplarıyla meşhur, Vrbnik’in en ünlü restoranı Nada çıkıyor. Çok keyifli olan terasında akşam yemeği öncesi şarap tadımı yapıyor ve akşama yer ayırtıyoruz. Menüde “prosek” yazan şarabı prosecco sevdasına sipariş ediyoruz ama karşımıza bakır rengi bir şarap çıkıyor. Ama manzara ve Caz müziği eşliğinde şarap müthiş gidiyor :) Şarabımızı taddıktan sonra hava kararana kadar köyü turlamaya devam ediyoruz.
vrdnik4
IMG_3222Arada dünyanın en dar sokağından da zar zor geçmeyi ihmal etmiyoruz.
Arkadaşlarımız Fulya ve Barış’ın önerisi ile geldiğimiz Nada’da Bayan Pek Yer bildiğinden şaşmayıp deniz mahsullü buzara sipariş ederken, Bay Gezer kelerbalığı? yemeyi tercih ediyor. Lezzetsiz denemez kelerbalığı için ama denemekte fayda var. Yemek sonrası da Nada’nın mağazasından Zlahtina üzümlerinden üretilen beyaz şarap almayı ihmal etmiyoruz.
IMG_3272
Gündüz sergisini gezdiğimiz Bacin Dvor bahçesinde aklımız kaldığı için bi sonraki rotamız oluyor. Şarap mabedi Vrbnik’in hakkını da böylece veriyoruz. Ancak sabah erkenden Baska otobüsümüz kalkacağından geceği uzatamıyor. Dönerken alışveriş sepetimize bir de butik bir mağazadan balzamik sirke ekliyoruz.
vrdnik2
Fulya ve Barış iyi ki aklımıza girip bir gece Vrbnik’te kalmamızı önermişler. Biz bu şirin dağ köyüne bayıldık ve tabi ki ‘mutlaka almadan dönmeyin’ dedikleri Vrbnik’in beyaz şarabı Zlahtina’dan 2 şişe aldık, teşekkür ederiz :)
IMG_4046
Baška
3
Sabahın köründe Baska’ya bavullarımız ile varıyoruz. Tüm gün backpacklerle de gezmemek için turist infoya danışıyoruz, sağ olsunlar bizi kırmayıp çantalarımızı kabul ediyorlar. Özgürlüğümüzü ilan edince kıyı şeridine kurulu Baska gezimiz başlıyor.
baska
Upuzun bir sahile sahip adanın en popüler yeri, Baška’nın denize paralel sokakları. Ara sokakları hatmettikten sonra sahile çıkıyoruz. Sahilde yakın plajlar için deniz taksiler mevcut. Belli saatlerde kalkan zodiaclar sizi 15/17 gibi alıyor ve Baška’ya geri bırakıyor. Biz de bu fırsatı kaçırmıyor ve araç ile ulaşımın olmadığı Vela Luka ve Mala Luka doğal plajlarını görmeye karar veriyoruz. Sağolsun bizi tavlayan arkadaş gittiğimiz yerde yaşlı nudist bulunmadığı taahhüdünü verince de rahat bir oh çekiyoruz.
baska1
baska2
11’de kalkan tekne bizi hoplata hoplata Vela Luka‘ya getiriyor. Siz siz olun botun ön taraflarına oturup, dalgalardan dayak yemeyin. Yol üstünde adanın naturist kampıBunculuka‘daki tüm cıbıllara da selam çakıyoruz. Yarım saatin sonunda ise bir cennete varıyoruz. Yolun, elektriğin bulunmadığı, sadece jeneratörlerin çalıştığı bir tesise sahip Vela luka enfes bir koy. Kelimeler cidden kifayetsiz kalıyor. Ancak önce 1 km mesafede olan Mala Luka‘ya gitmeye karar veriyoruz. Yol, keçi yolu. Taşlık bir patika ile daha da bakir Mala Luka’ya çalı çırpılı, dikenli ve taşlardaki kırmızı ok yönlendirmelerini takip ederek varıyoruz.
IMG_3353
Mala Luka’ya daha da hayran kalıyoruz. Denizdeki her zerre görünür durumda, renk fena, aklı başından alıyor. Kimsecikler yok, kişiye özel koy gibi. Doyasıya yüzüyor, istediğimiz kadar gürültü yapıyoruz. Cıbıl amca teyzelere verip veriştiriyor, tüö seyahatlerimizin popüler şarkısı ‘Ali Desidero’yu bağır çağır söylüyoruz.
baska3
Vakti iyi kullanmak gerekliliğinden biraz da Vela Luka’da yüzmek adına yola koyuluyoruz, tabi ki dönüş gidişten daha kısa geliyor. Vela Luka daha kalabalık ve daha dalgalı. Tatilin son deniz gününü iyi değerlendirmenin haklı gururu ile Hırvat birasının tadını çıkarıyoruz.
IMG_3331
Sayılı saat çabuk geçiyor ve Mala Luka ile Vela Luka’ya 15 teknesi ile veda ediyoruz. Malum Rijeka otobüsümüz 17’de. Ancak tuzlu tuzlu yolculuk olmaz diyip, Baška sahilde 1 € verip duş alıp temizleniyoruz (Vela Luka’nın tek handikapı).
baska4
Baška’dan Rijeka’ya aç aç dönemeyeceğimiz için çabuk atıştırmalık bir şeyler bakıyoruz. Karşımıza deniz mahsullü kızartmalar satan Fry Bar çıkıyor. Izgara kalamar ve gümüş balığına gömülüyoruz. Bir güzel karnımızı doyurup otobüs terminaline yollanıyoruz. 2,5 saatlik bir yolculuk ile ver elini Rijeka. Krk her ne kadar bir ada ise de, bir köprü ile ana karaya bağlı olduğu için Rijeka’ya giderken feribot ile zaman kaybetmiyoruz. Ancak tren saatine 1 saat kala otobüs terminaline varınca Rijeka’yı gezmek için vakit kalmıyor. Tren garı da indiğimiz son durağa yakın olunca Rijeka için tek izlenimimiz gar ve terminal arası yol oluyor. Artık sırada seyahatimizin başlangıç noktası olmasına rağmen gezmeye ancak fırsat bulabildiğimiz Ljubljana var.

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com