Naber
evet
Molyvos

MİDİLLİ – MOLYVOS

molyvoss

Cunda’nın büyük önemi vardır hayatımızda, orada tanıştık biz Bayan Pek Yer ile ve Cunda sokaklarında evlendik. Yıllardır Cunda’ya gelip gideriz, bir kez denk gelmemiştir vizelerimiz ki Midilli’ye geçelim, o birbirinden güzel bakir plajlarında yüzelim, meyhanelerinde güneşi batıralım, birbirinden güzel deniz mahsüllerini, saganakilerini, uzolarını tadalım.

Kolajlar5

Sonunda geçen yaz ilk kez hem vizemiz vardı hem de Cunda’da idik. Sabah 09:00 ve akşam 19:00’da olmak üzere günde 2 sefer feribot kalkıyor Midilli’ye. Ayvalıktan kalkan Jale tur veya Turyol ile Midilli adasının ana kasabası olan Mitillini’ye yaklaşık 2 saatte ulaşmak mümkün. Güzel bir deniz yolculuğu geçirdik ve hatta feribotta Sloven bir kız ile tanışıp, ona 2014 yazı için yapmayı planladığımız Piran ve Istra yarımadası seyahatimizden bahsederken yolun nasıl bittiğini anlamadık bile. Sıra gümrüğe gelince fazla vakit kaybetmek istemiyorsanız biraz hızlı davranın ki kuyruğun sonlarına kalmayın 😉

 

IMG_7631

 

Bayan Pek Yer ile ilk Midilli seyahatimizde adanın en popüler beldesi olan Molyvos’u görecektik. Ancak ilk durağımız akşam feribotu ile saat 21:00’da ulaştığımız Mitillini oldu. Karnımız zil çaldığından soluğu ilk iş olarak bavulları bırakmak üzere Orfeos Hotel’de aldık. Limana çok yakın, temiz, fiyatı da öldürmüyor.

 

 

 

 

molivos-midilli2

 

Akşam vakti varmamız sebebiyle kasabanın tarihi yerlerini gezme imkanı bulamadık ama Ermou caddesini turlayarak kasaba hakkında bir fikir sahibi olduk. Kaldı ki tripadvisor’ın önerdiği restoranların bir çoğu da bu cadde üzerinde. Bayan Pek Yer ile gittiğimiz Ermis gayet tatmin edici idi ama Kalnterimi ve Dolce Vita arasından da bir tercih yapabilirsiniz. Yemeğin ardından tatlı isteyenlere ise önerimiz Dodoni’de dondurma yemek olacaktır. Kahvaltı etmek isteyenler ise Maskwtitsa’da karınlarını doyurabilirler.

Ermis facebook sayfası: https://www.facebook.com/ErmisMytilini

molivos-midilli1

dondurma

IMG_7628

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Markiz Pastanesi’ni andıran Mitillini’nin klasik kafesi Panellinion 19. yüzyıldan kalmış gibi duruyor. Yunanların klasiği frappenin tadına belki burada varabilirsiniz.

http://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g189479-d2663453-Reviews-Panellinion-Lesbos_Northeast_Aegean_Islands.html

Sabah ilk otobüs ile Molyvos’a hareket ediyoruz. 09:00’da hareket eden otobüs yol üzerinde yer alan Kalloni ve Petra kasabalarına uğradıktan sonra yakaşık 1,5 saat sonra Molyvos’a ulaşıyor. Dolanbaçlı dağ yolları sebebiyle çok da uzak olmayan bu iki kasaba arası yolculuk, yolda oluşacak konvoylar neticesinde uzama ihtimali taşıyor aman dikkat, öyle ki feribot saati kaçırtır.

Otobüs tarifesi: http://www.lesvosisland.com/Bus+schedule+Mitilini/608/default.ecms

molyvos

molyvos2

Otobüsün bizi bıraktığı noktada bulunan turist infodan hem haritamızı alıyoruz hem de otelimizin yerini öğreniyoruz. Schoolmistress with the Golden Eyes’a ulaşmak için Molyvos’un çarşısı içinden geçen yokuşu tırmanmamız gerekti. Böylece de Molyvos’un eşek terleten sokakları ile de yüzleşiyoruz. Hem düz ayak otel tercih edenler hem de Midilli mimarisini arayanlar eski bir zeytinyağı fabrikasından dönüştürülen Olive Press’te konaklayabilirler. Ancak yüksek sezonda elinizi çabuk tutmanız önerilir, misal Bay Gezer biraz geç kaldı. Ayrıca Hotel Molvos I ve II sahilde bulunmakta.

Otel ana sayfası: http://www.mythical-mithymna.pagehotel.info/
Olive Press ana sayfası: http://www.olivepress-hotel.com/
Hotel Molyvos I-II: http://www.molyvos-hotels.com/

molyvos3

molivos-midilli3

 

Siesta öncesi ilk iş kasabayı gezmeye başlıyoruz. Molyvos kalesine çıkan ara sokaklar öyle muhteşem ki yokuşuna bakmıyorsunuz bile. Kaleye çıkınca da tüm Molyvos’un ayaklarınızın altında olduğunu görüyorsunuz. Dönüş yolunda da farklı sokaklardan dolanarak bir şekilde çarşıya ulaşıyoruz. Ara sokaklara girin, güzel manzara açılarına ve tatlı dar sokaklara çıkıyorsunuz. Çarşı üzerinde denizden çıkan tahtalardan ve envai çeşit malzemeden gemi yapan dükkan, Molyvos’tan orjinal bir hatıra almak için bire bir.

 

molyvos1

Ayrıca çarşıda el yapımı seramik atölyeleri bulunmakta. Onlardan biri Maro Kritikou’ya ait. Nar şeklinde bir magnet alınıp, buzdolabının yolunu tutuyor. Bir diğeri olan Ergastrio Seramik’ten ufak bir duvar süsü ve şipşirin ufak boy kartpostallar alınıyor. Çocuk mağazası Zoom’dan ise duvarı için ufak bir tekne küçük Kuzgun’u bekliyor. Ayrıca seramik dışında deri eşya, zeytinyağı,reçel, domates, patlıcan konserveleri, sabun, sandalet satan mağazalar da ilginizi çekebilir.

IMG_7706

IMG_20130905_140401Yeme içme konusunda Molyvos’ta bir çok alternatif var. Biz Bayan Pek Yer ile sahildeki hayhuydan uzak Kyriakou meydanında bulunan ağaç altı Tropicana’yı tercih ediyoruz. Gelen yemekler ile doğru karar verdiğimizi anlıyoruz. Patlıcan yatağında saganaki, sahanda beyaz peynir, zeytin ve şarapla marine edilmiş ahtapot, karides, kerevit ve çupra, yerel uzolar eşliğinde afiyetle yendi. Böyle lezzetli deniz mahsullerini bu kadar ucuza yemekse muhteşem bir şey. Üstelik bir de yalnızca orta yaş üstü kadınların bulunduğu arka masanın, gecenin ilerleyen saatlerinde coşup, Yunan şarkıları söylemesi de cabası.

Meydanda ayrıca bize fiyatları biraz yüksek gelse de orjinal ürünler saten hoş bir takı dükkanı da var

http://www.unique-molivos.com/tropicana-restaurant.htm

liman

Molyvos çarşı bitimi uzun ince bir yol ile sahil restoranlarının bulunduğu liman bölümüne bağlanıyor.
Restoran için sahili tercih etmek isteyenler ise Kısmet, Octapus veya Captain’s Table’da şanslarını deneyebilirler. Ayrıca aracı olanlar, kasabanın biraz dışında olan Vafios’a da gidebilirler. Karnımız tok olduğu için restoraları pas geçerek, dalgakırana giderken sağda bulunan barın kokteyleri ile demleniyoruz. Ayvalık’ta bir türlü buluşamadığımız Işık ile karşılaşınca bu kez gündüz gözümüze kestirdiğimiz Manta’da birer Alfa içiyoruz. Yokuşun hemen başında bulunan Manta geceyi noktalamak için ideal.

IMG_20130903_163502

 

http://www.tripadvisor.com.tr/Restaurants-g1191013-Molyvos_Lesbos_Northeast_Aegean_Islands.html

http://www.taverna-vafios.gr/

IMG_7636

Deniz faslına gelirsek, zeytinyağı fabrikasından biraz uzaklaştığınız takdirde harika bir deniz ile karşılaşacaksınız. Tesislerin bulunmadığı bu alanda Bayan Pek Yer ile özgürce yüzerken Molyvos kalesine selam duruyoruz. Çevrede bulunan plajları saymak gerekirse, Petra, Anaxos, Eftalou, Skala Skamineas görülmesi gerekenler arasında. Cunda ile karşılıklı adalar olmasına karşın Midilli’nin bu kadar bakir ve temiz olmasına hayran kaldık kalmasına ama içimiz de cız etmedi değil.

http://www.greeka.com/eastern_aegean/lesvos/lesvos-beaches-3.htm

molivos-midilli6

2013-09-01 07.35.16

 

Mitillini’ye dönüşümüzde bir çok graffitiye rastlıyoruz. Pop art tadındaki stencilda adanın meşhur ressamı Theophilos Hatzimihail olduğunu dönüşte öğreniyoruz.
Adaya çok emek harcayan ve eserlerini bağışlayan bu ressamın eserleri Varia’daki evi olan Theofilos Müzesi’nde görülebilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theophilos_Hatzimihail

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com