Naber
evet
IMG_2099

Piran – Izola

IMG_2109

Ljubljana ve Bled’in o soğuk havasında donmamızın ardından Slovenya’nın Adriyatik Denizi’ndeki dapdar kıyı şeridinde parmakla sayılacak kadar az kasabalarından Piran’a geldik. Sonunda parmak arası terlikler bayram etti.

2 yıl evvel Bayan Pek Yer’in yabancı bir blogda denk gelip gidelim diye her yıl ısrar ettiği Piran, üzerine tüm tatili şekillendirdiğimiz ana merak kaynağı aslında. Postojna’dan sonraki rotamız bu küçük kasaba oluyor. 1,5 saatlik yolculuk sonrası Koper ve Izola’ya da uğradıktan sonra Piran’a ulaşıyoruz.

Piran’a ulaşmak için en pratik yol olan otobüs: http://www.ap-ljubljana.si/eng/

pirr

Piran otobüs terminali kasabanın biraz  dışında ama yürüyerek 5 dakika sonra bir anda kendinizi old townda buluyorsunuz. Old town dediğime bakmayın çünkü burada yeni bir yapı bulmak mümkün değil zaten. Belediyede Piran’ı harika korumuş. Örnek vermek gerekirse, Piran’a araba ile gelecekler kasabanın dışında bir otoparka araçlarını park etmek zorundalar, bu şekilde de kasabaya giren araç sayısı da engellenmiş oluyor. Bavullarımız ile park alanından Piran’a yürüyecek miyiz diye soranlara ek bilgi, park alanından ring seferler ile kasabaya ulaşım mümkün.

IMG_2099

Biz de ilk iş Piran’ın girişindeki hostelimizi bulmaya koyuluyoruz. Hostel Pirano‘nun iki adet şubesi bulunuyor. Biz terminale yakın olanı tercih ediyor ve kasabaya adımımızı attığımız gibi hostelimizi buluyoruz. Erken rezervasyonda fayda var, zira kasaba oldukça turistik. Eşyalarımızı odaya bıraktıktan sonra ilk iş turist infodan bir harita almak. Turist info kasabanın merkezi olan Tartini meydanında olduğu için bulmak çok kolay.

IMG_2104

 

IMG_2327

 

Meydana adını veren Giuseppe Tartini Piranlı İtalyan bir keman virtüözü. Gezdikçe görüyoruz ki yalnızca Tartini değil, kasaba aslında tamamıyla İtalyan. Uzun yıllar Venedik kolonisinin hakimiyetinde olan kasaba tüm mimarisini buraya borçlu. Halen azınlık olarak da az sayıda İtalyan bölgede yaşamakta ve dillerini kullanmakta. Sokak tabelaları da bu yüzden çift dilde. Sokak tabelası demişken kasabanın eski Yugoslavya kimliğinin sadece sokak isimlerine yansıdığını belirtmek isterim.

Slovenyadaki İtalyanca hakkında: http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_language_in_Slovenia

Istrialı İtalyanlar hakkında: http://en.wikipedia.org/wiki/Istrian_Italians

piran2

Yarımada üzerine kurulu Piran’ın her köşesinde denize girmek mümkün ama sakın plaj filan beklemeyin, Moda kayalıklar gibi bir sahil var. Bu nedenle de Piran’ın hemen güneyindeki Portoroz denizi ve plajı ile ilgi çekiyor. Ancak Portoroz büyük büyük oteller ve kumarhaneler ile kuşatılmış, sevimsiz bir kasaba. Bu yüzden de biz deniz şansımızı diğer kasabalara saklayarak Piran’ı gezmeye başlıyoruz. Her zamanki gibi önce green marketına uğrayıp taze meyve ve ceviz aldık, gezerken harika oluyor.

piran6

Tartini meydanının sağından ve solundan kasabayı sokak sokak tavaf ettikten sonra Piran’a tepeden bakmak için St. George Katedrali‘ne tırmanışa geçiyoruz. Ben daha  da yukarıdan Piran’a bakmak istiyorum diyenler çan kulesine de tırmanabilir. Biz katedrali gezmeyi tercih ettik. 1 € vermek suretiyle ufak bir müze ve post-modern ikonalar görülebilir. Katedralden aşağı kendinizi kaptırdığımızda bir başka büyük kiliseye daha denk geliyoruz – Assisili St. Francis.

IMG_3859

Kilise hakkında: http://www.slovenia.info/es/cerkev/Church-of-St-Francis-of-Assisi-(Sv-Fran%C4%8Di%C5%A1ek-Asi%C5%A1ki)-in-Vipavski-Kri%C5%BE.htm?cerkev=7152&lng=2

piran4

piran1

Yeter bu kadar mabed diyen bayanlara önerimiz ise Ulica IX. Korpusa üzerindeki mağazalara uğramaları. Bayan Pek Yer gibi seramik meraklıları için yöresel tabak çanakların bulunduğuDondola, etnik bir souvenir. Bir diğer alternatif de Tartini Meydanı’ndaki Venedik binasındaki Soline. En gözde hediyelik eşya ise tuhaf bir şekilde tuz. Tuz her ne kadar zararlı ise de Slovenler için ayrı bir öneme sahip. Hatta ilgilenenlere duyurulur, Portoroz’da tuz üretimine dair bir müze bile var.

 

Slovenya ve tuz hakkında: http://www.slovenia.si/visit/trails/the-salt-works-in-secovlje/
Tuz Müzesi hakkında: http://www.kpss.si/en/intro

IMG_2261

 

IMG_2280Piran’ın altını üstünü getirdikten sonra hala bol vaktimiz kaldığı için otobüs ile 20 dakikalık mesafedeki Izola’ya gitmeye karar verdik. Mimari olarak Piran’a çok benzeyen bu sevimli kasaba aslında tasarım dükkanları ve sanat galerileri ile Piran’dan bir tık ayrılıyor. Çin işi mallar Piran’ı istila etmişken; Izola’da adım başı bir sanat galerisine ve tasarım atölesine denk gelebiliyorsunuz. Izola’ya kadar gelmişken size asıl tavsiyemiz kasabanın portakallı tatlısı olan “izolanka“yı denemeniz. Peki nerede yiyelim derseniz biz Jadran Pri Ekremu‘yu tercih ettik ve memnun kaldık. 80’lerden kalmış havası ile tatlı bir pastahane.

piran

Tatlımızı yedik, kasabamızı gezdik, vakit geldi Piran’a dönmeye. Yemek için tripadvisorun önerisi ile otobüs durağının oradaki Pri Mari‘ye yollanıyoruz. Zaten ilk Piran’a indiğimizde gözümüze kestirmiştik bu restoranı. İki kişi olduğumuz için yer bulmamız zor olmadı ama daha fazla sayı için rezervasyon gerekebilir. Orta yaşlı bir çiftin işlettiği Pri Mari, Piran temalı amerikan servisleri ile daha yemek gelmeden kalbimizi kazanıyor. Deniz mahsullü tabağımız ve midyemiz bize doğru yere geldiniz diyor. Garsonumuzun önerisi olan bölgenin kırmızı şarabı da yemeğin kreması oluyor.

Tripadvisor’da Pri Mari: http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g274876-d1106606-Reviews-Pri_Mari-Piran_Slovenian_Istria_Slovenian_Littoral_Region.html

 

IMG_4037Bu yemeğin üstüne tatlı olarak Tartini Meydanı’ndaki 1963 yılından bu yana hizmet veren Piran Dondurmacısı‘na gidiyoruz. Ama bize asıl sürprizi ertesi gün terminalin orada bulunan Karamela yapıyor. Lila renginde lavantalı dondurması mutlaka denenmeli. Hem rengi hem de tadı son derece ilgi çekici hatta Bayan Pek Yer, tatilimiz boyunca uğradığımız tüm kasabalarda  lavantalı dondurma sordu, bulamadı, bulmuşken yiyin deriz. Split’te lavantalı çikolata deneme şansımız olmuştu ama dondurma cidden açık ara daha iyi idi.

Yemek sonrası ne yaparız diyenler için kıyı şeridinde bir sürü alternatif var ama bizim ilgimizi asıl sokak arasında ve küçük meydanlarda olanlar çekiyor. Özellikle de 1 Mayıs Meydanı’ndaki “Cantina” bir şeyler içmek için ideal. Asma yaprakları altındaki bu mekan gündüz atıştırma için de iyi bir alternatif. Hemen yanında küllahta kızarmış deniz mahsulleri satan tatlı bir de take away var 😉
piran5
IMG_2302
Izola’nın ilgi çekici noktaları: http://www.izola.eu/index.php?page=static&item=3&tree_root=3
Piran-Izola otobüs seferleri: http://www.vozni-red.si/bus.php?x=Piran&y=Izola
Piran hakkında ipuçları için: http://www.inyourpocket.com/slovenia/piran
İzola hakkında ipuçları için: http://www.inyourpocket.com/slovenia/izola
Slovenya resmi sitesinde Piran: http://www.slovenia.info/?_ctg_kraji=2649&lng=2
Slovenya resmi sitesinde Izola: http://www.slovenia.info/?_ctg_kraji=2784&lng=2
Izola resmi turizm sayfası: http://www.izola.eu/
Slovenya’nın olmazsa olmazları: http://www.inyourpocket.com/slovenia/Top-5-Slovenian-Souvenirs_71319f

Burnu döndükten sonraki surlarda bizi graffitiler karşıladı, Türk bayrağına denk gelmek biraz şaşırttı bizi pek tabi.

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com