Naber
evet
IMG_4404

Porec

IMG_2428

Koper ve Piran’ın ardından kısa denilebilecek bir otobüs yolculuğu ile Hırvat Istria’sını gezmeye başlıyoruz. Aslında Istria demek Hırvatistan demek, Slovenlerin kıyı şeridi çok daha dar ve kasaba skalası sınırlı ama Hırvatistan ufak turistik kasabaları ve harika sahil şeridi ile Adriyatik’ten haliyle nasiplenmiş.

porec3

Otobüs saatini öğrenmek için önceliğiniz Slovenlerin otobüs internet sayfası olmalı çünkü Piran otobüs istasyonu bir duraktan ibaret ve danışma namına bir allahın kulunu bulmak imkansız. Tek kürekçimiz turist danışma oluyor ve o da bizden farklı bir şey yapmayıp http://www.ap-ljubljana.si/eng/ sayfasından tarifeye bakıyor. Slovenya’dan Istria’ya geçeceklere tavsiyem önce bir çizelgeye bakmaları. Hayır ben Porec filan istemem direkt Rovinj’e veya Pula’ya giderimcilere diğer bir öneri ise Triestelines‘a ait feribotlar ama Porec’i yine de mutlaka görün deriz biz, zira 1 gece net kalınırmış biz kalmadık pişman da olduk.

IMG_4404

IMG_2343

 

Kasabaların çok da büyük olmadığını düşünerek aynı güne Porec ve Rovinj’i sığdırdık, sığdı sığmasına, hakikaten yarım gün yetiyor ama denizine gireyim, akşam şarapevlerinde şarap tadayım kısmından mahrum kaldık yani biz ettik, siz etmeyin!

Bavullarımızı Porec otobüs garındaki locker’a bırakmak suretiyle hızlı hızlı oldtown’u dolanmaya başlıyoruz. Ancak ilk iş Euro’ları Hırvat para birimi Kuna’ya çevirmek. Kunalarımızı aldıktan sonra gardan çıkıp sola döndüğünüzde zaten hemen sizi deniz karşılıyor. Slobode Meydanı’nda yükselen Crkva Gospe od Andela kilisesinin karşısındaki caddeden kendimizi kalabalığa atarak Porec’in ne kadar turistik olduğunu anlamış ve yarım gün ayırmamızdan da utanmış olarak dolaşmaya başlıyoruz.

IMG_2350

Kasabanın ana caddesi olan Decumanus sizi buruna kadar götürüyor. Bir yandan caddedeki binaların güzelliklerine bakarken bir yandan da beyaz mermer zeminde düşmeden yürümeye çabalıyoruz zira vardığımızda hafif bir çiseleme karşılıyor bizi. Kapıldığımız kalabalık ile yarımadanın ucuna kadar her geçtiğimiz ara sokakta ayrı ayrı gözümüz kalarak sürükleniyoruz. Buradaki mekanlar hem soluklanmak hem de karşıdaki ada olan Sv. Nikola’yı seyretmek için ideal. Ancak bizim o kadar vaktimiz olmadığından bu sefer de kasabanın simgesi olan bazilikanın bulunduğu sokaktan dönüşe geçiyoruz.

porec66

IMG_2377

 

Dönüşe geçmeden Decumanus’un bittiği nokta olan Marafor Meydanı’ındaki Art Atelier Marafor‘a uğramanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tatlı bir sahibesi olan bu tasarım dükkanında her şey son derece orjinal ve sevimli. Bayan Pek Yer de eli boş dönmüyor ve seramik balık koleksiyonuna yeni bir arkadaş ekliyor.

 

Ardından rotamız Euphrasian Bazilika‘sı. Unesco koruması altında bulunan bu mabed Porec’e gelindiğinde mutlaka görülmeli. Nedeni de çan kulesinden görülen şahane manzarası ve eşsiz mozaikleri.

Bazilika hakkında: http://whc.unesco.org/en/list/809

 

 

porec1

Bazilika’dan Decumanus’a çıkan sokakta da bir sürü hoş tasarım dükkanı mevcut. Bizim ise en çok dikkatimizi bazilikadan çıkınca sol kolda bulunan insan suretinden tasarım takıların bulunduğu dükkan çekiyor. Seramik balığımza bir yoldaş bulamadan tekrar dönüş yolundan devam ediyoruz.

porec

IMG_2436

 

 

Yol üstünde bir sanatçının resimlerinin bulunduğu şahsi bir galeri/atölyeye denk geliyoruz. Şöyle bir göz gezdirdikten sonra da çok tatlı bir şarapevi çıkıyor karşımıza. Sokağa masalar atan Bacchus‘un iç tasarımı da çok hoş. Tabi hava güzelken içeride oturulmaz ama mekanın zevkli ellere teslim edildiğini de belirtmek gerekiyor.

 

 

 

Tripadvisor’da Bacchus: http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g303829-d4472321-Reviews-Bacchus_Vinoteka-Porec_Istria.html

porec2
Şaşırmayacağınız bir şey söyleyerek devam edelim; vaktimiz olmadığından Bacchus’a aklımız takılarak veda etmek durumunda kalıyoruz. Rovinj sefer saatlerine baktığımız için zaman kısıtlı, yol üstü denk geldiğimiz Round Tower ve Pentagonal Tower‘a selam çakıyoruz. Biri kafe, diğeri de restoran olarak hayatını devam ettiriyor. Tabi akşamına kalamadığımız için nerede yenir tam bilemiyoruz ama Bacchus’da en azından bir şarap içilir.

Rovinj ve diğer Istria kasabaları seferleri için: https://www.autotrans.hr/en-us/prijevoz-putnika/medunarodni-prijevoz-putnika

IMG_2398

‘Peki Porec’e gelmişken nerede denize girilir’ diyenler için bir öneride bulunmamız zor ama kasabanın limanından kalkan teknelerle gidilen Sv. Nikola adasının gayet cazip göründüğünü belirtmek gerek. Onun dışında da kasabanın kuzeyi ve güneyi mavi bayraklı plajlarla dolu. Artık seç beğen yüz durumu yani.

Plajlar hakkında: http://www.porec24.com/en/beaches-porec/
http://www.istra.hr/en/attractions-and-activities/coast-and-beaches/porec
Çevredeki oteller ve plajlar hakkında: http://karta.putivnyk.com/map.php?lang=en&ind=PorecHot

Porec hakkında bilgiler için: http://www.to-porec.com/
Porec görülmeye değer yerler: http://www.travelporec.com/porec-travel-guide/porec-attractions/
Porec hakkında güzel bir blog sayfası: http://www.frankaboutcroatia.com/48-hours-porec/
http://www.frankaboutcroatia.com/things-to-do-in-porec/

 

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com