Naber
evet
IMG_4424

Pula

bip (1)

pula

Piran ve Porec’ten sonra 3P’nin son halkası Pula’dayız. 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Pula’ya ulaşıyoruz. Şehre girerken Porec ve Rovinj’den çok daha büyük, daha endüstriyel bir şehre geldiğimizi anlıyoruz. Bu yüzden de gündüzün deniz hasretimize son verip, akşama doğru Pula’yı gezmeye karar veriyoruz. Ancak ilk önce başımızı sokacak bir sobeye ihtiyacımız var.

IMG_27641

Ufak bir pazarlığın ardında Zadarska 3 numarada Eva ile kocasına misafir oluyoruz. O kadar nazik bir çifte denk geliyoruz ki; bavulları ve Piran’da ayağını sakatlayan Bayan Pek Yer’i almak için otogara araçlarıyla gidiyoruz. Bununla da kalmıyor eski hemşire olan Eva, hemen buz ve ağrı kesici ile çıkageliyor yanımıza.

Çat pat İtalyanca ile nerede denize girebileceğimiz hakkında malumat alarak otobüs durağına yollanıyoruz. Odamıza yakın Giardini durağından 2 ve 3 numaralı otobüsler ile Verudela’ya gidiyoruz.

 

Pula otobüs hatları: http://pulapromet.com/portfolio/gradske-linije/
Pula ulaşım hakkında: http://www.buscroatia.com/local-buses-pula/

pulla
Üstelik otobüste ev sahibemize denk geliyor ve son durak olan Verudela’ya kadar berebar gidiyoruz. Sağolsun bize plajı da gösteriyor. Yeşil ve mavinin dibine vuran harika bir plaj ile karşılaşıyoruz. Zaten kaç gündür denize hasretiz, sonunda mükafatımızı alıyoruz. Plajdaki tesisten aldığımız Hırvat birası Ozujsko ve cips ile de keyfimize diyecek yok. Ancak çok da vakit kaybetmeden ayaklarımız geri gide gide Pula merkeze aynı otobüsle geri dönüyoruz.

 

pula1

Üstelik otobüste ev sahibemize denk geliyor ve son durak olan Verudela’ya kadar berebar gidiyoruz. Sağolsun bize plajı da gösteriyor. Yeşil ve mavinin dibine vuran harika bir plaj ile karşılaşıyoruz. Zaten kaç gündür denize hasretiz, sonunda mükafatımızı alıyoruz. Plajdaki tesisten aldığımız Hırvat birası Ozujsko ve cips ile de keyfimize diyecek yok. Ancak çok da vakit kaybetmeden ayaklarımız geri gide gide Pula merkeze aynı otobüsle geri dönüyoruz.

pula3

Medulin-Premantura otobüsleri:http://www.pulapromet.com/dokumenti/prigrad.pdf
Kamenjak Burnu hakkında: http://www.telegraph.co.uk/travel/bestbeaches/7711864/Best-beaches-on-the-Istrian-coast-Croatia-Cape-Kamenjak.html
Medulin plajları: http://www.medulinriviera.info/guide-medulin/beaches/
Pula civarı plajlar: http://www.istra.hr/en/attractions-and-activities/coast-and-beaches/pula-medulin

IMG_2829

IMG_2924

IMG_4329

 

19. yüzyılda yapılan şehrin içindeki Giardiniparkından şehri gezmeye başlıyoruz. Parkı bitirip, Sergi Kemeri‘nden oldtowna giriş yapıyoruz. Upuzun bir cadde bizi antik Roma dönemimdeki Forum‘a kadar götürüyor. Yol üstünde James Joyce’un heykeline de selam çakmayı unutmuyoruz. Bu vesile ile de İrlandalı bu ünlü yazarın vakti ile Pula’da yaşadığını öğreniyoruz.

Pula’nın çocuğu James Joyce: http://www.literarytraveler.com/articles/james-joyce-and-the-golden-gate-of-pula/
http://www.roughguides.com/destinations/europe/croatia/istria/pula/james-joyce-pula/

pula4

IMG_27871Turist infonun da bulunduğu foruma geldiğimizde karşımıza geniş bir meydan çıkıyor. Belediye sarayının yanında bulunan heybetli Agustus tapınağına kapısından bir bakalım diyoruz ama hemen bileti kesiyorlar. Biz ettik, siz etmeyin diyor ve açık hava mozaiklerini bulmaya koyuluyoruz. Ufak tabelalar eşliğinde bir binanın içindeki muhteşem “Punishment of Dirce” hoş bir sürpriz oluyor.

 

Antik Roma turumuzun bir sonraki durağı ise Pula Arena oluyor. Roma kadar ihtişamlı olan Arena’yı mutlaka girip gezin. İnsanların işkenceye seyirci olmaları için, böyle haşmetli bir yapı inşa etmelerine şaşıra şaşıra girdiğimiz zaman tünelinden çıkmaya çalışıyoruz.

 

IMG_2847

Arena ile Pula gezimiz pik yapıyor. Sırada ise şehrin dört bir tarafından girebileceğiniz yer altı galerisi olan Zero Strasse var. Avusturya-Macaristan döneminden kalma bu tüneller ortada bir galeriye ulaşıyor. Sonra da rastgele tünellerden birini seçerek kaleye tırmanışa geçiyoruz. Şimdi Tarih ve Denizcilik Müzesi olan bu Venedik Kalesi’nde şansa şahane bir sergiye denk geliyoruz. Hırvatların Ara Güler’i olan Alojz Orel sergisine Bayan Pek Yer bayılıyor.

 

pula5

pula6

IMG_2926

Her gezide olduğu gibi Pula’da da green marketi arıyoruz. Trafiğe kapalı alışveriş caddesi olan Flanaticka caddesinin sonunda bulunan pazarın hem kapalı hem de açık alanı bulunmakta. Gelmişken lavantalı, ballı ürünleri almanızı tavsiye ederiz. Restoran konusuna gelirsek tripadvisor önerileri hep bizi şehir dışına ittiğinden içgüdülerimize güvenmek durumunda kalıyoruz. Sokağına ve Temel Reis logosuna tav olduğumuz Popaj‘da bendeniz deniz mahsulleri sipariş ettiğimi sanarak, masaya gelen karışık et tabağı ile dumura uğruyorum, dalgınlık işte. Kısmet, biz de etin tadını çıkarıyoruz, gayet başarılı 😉

pula2

pula9

IMG_2955

 

 

Yemekten sonra bir süre Sergijevaca caddesinde sokak müzisyenlerinden canlı müzik dinliyoruz. Fiorin Caz Bar öncesi güzel ısınma oluyor bizim için. İçerisinde sigara içilen bu caz bardan dumandan etkilenmemek için kaçıyoruz. Az ilerisinde gördüğümüz Ruza’da birşeyler  içerek canlı müziğin başlamısını bekliyoruz. Denk geldiğimiz Karadağ birası Niksicko ile hasret gideriyoruz. Müzik sesini duymamızla Fiorin‘e geçiyoruz. Caza doyduktan sonra da sabah erken Cres’e yola çıkacağımız için Pula gecelerine nokta koyuyoruz he Bayan Pek Yer’in ayağının biraz dinlenmesi gerek.

 

IMG_2904

IMG_27841

pula7

IMG_2929
Pula’da Porec ve Rovinj’de olduğu gibi şahane tasarım dükkanlarına denk gelemedik ama Forum’un orada gördüğümüz Galerija Makina ilginizi çekebilir.

 

Tarihsel dipnot: Pula’nın Roma dönemi kalıntılarından bahsettik ama son bir yapıdan bahsetmemiz gerek. Üzerinde Herkül‘ün rölyefi bulunan İ.Ö. 1. yüzyıldan kalma bir kemeri arayıp durduk tüm gün, artık dönmek üzereyken bulduk ama Herkül’ü seçmek biraz zor oldu. O yüzden önünden geçip giderken aman dikkat edin deriz.

 

 

IMG_2917

Herkül Kapısı: http://www.smrikve.com/istria/books/smrikve/places/central-istria/pula/page-5/ Galerija Makina: http://timeoutcroatia.com/istria/pula-istria/sights/galerija-makina/
Alojz Orel sergisi hakkında: http://www.euromuse.net/en/exhibitions/exhibition/view-e/alojz-orel/
Pula’nın tüm turistik noktaları için: http://followinghadrian.com/2013/10/31/exploring-classical-pula-images-from-other-adriatic-pearl/
Pula turizm sayfası: http://www.pulainfo.hr/en/
Timeout Pula: http://timeoutcroatia.com/search-results/?destination=pula-istria

IMG_4328

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com