Naber
evet
IMG_6674

Riomaggiore – Cinque Terre

IMG_6402
IMG_6674
İtalyan Rivierası’nda bulunan ve Unesco’nun koruma altına aldığı Cinque Terre, adından mütevellit beş tane balıkçı köyünden oluşuyor. Son derece sevimli, bir o kadar da masalsı bu beş köyü gezmek için Bayan Pek Yer ile iki dopdolu gün yeterli oldu. Baştan söylemek gerekir ki bol bol yokuş ve merdiven çıkacaksınız, hazırlıklı olun. Cinque Terre’ye ulaşımın en kolay yolu bir şekilde Cenova’ya uçmak. Şehir merkezinden kalkan trenler ile de istediğiniz köye ulaşmak mümkün. Uçuşların nispeten daha ucuz olduğu Milano’dan da iki saatlik bir tren yolculuğu ile Cenova’ya varılabilir.
riomaggiore2
Cinque Terre aslında bir doğal parkın içerisinde olduğundan köyler arasında yürüyüş ve dağ köylerine trekking yapma imkanı da bulunmakta. Riomaggiore ve Manarola arasında bulunan “Via dell’Amore” yürüyüş rotalarının en meşhuru. Ancak belirli tarihlerde heyelan tehlikesi sebebiyle bu yollar kapatılıyor, bu nedenledir ki Bayan Pek Yer ile ancak Via dell’Amore kapısına kadar gidebildik. Eklemek de gerekir ki bu bölge doğal park olduğundan köyler arası yürüyüşleri yapabilmek için bilet satın almak gerekiyor.

http://www.incinqueterre.com/en/trails-advice#
http://www.parks.it/parco.nazionale.cinque.terre/Eindex.php
http://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card

IMG_6644

Bayan Pek Yer ile ilk durağımız konaklayacağımız köy olan Riomaggiore oldu. Köye ulaşmak için istasyondan indikten sonra sağa dönüp bir alt geçit tünelini geçmek gerekiyor. Tünelin ardından da büyüleyici Riomaggiore sizi karşılıyor. İlk iş kalacağımız hostele gidiyoruz. Köyün ana caddesi üzerinde yer alan hostelin ofisinden çıkıp; sincap misalı zıplamak suretiyle ara sokaklardaki merdivenleri tırmanarak odamızın olduğu binaya ulaşıyoruz. Köyün yamaca kurulu olması sebebiyle oluşan kot farkı en çok bizim işimize yarıyor ve enfes bir manzara ile karşılaşıyoruz. Gerek odanın konumu ve temizliği gerek de çalışanların nezaketi sebebiyle Riomaggiore “La Dolce Vita” hostel tercih edilebilir.
IMG_20130811_022850
Köyden bahsetmek gerekirse ince uzun bir cadde üzerine kurulu. Fazla vaktinizi almayacak bu caddeyi bitirdikten sonra ise biraz yokuş tırmanmak suretiyle Riomaggiore’yi tepeden görmek tüm yorgunluğa değecektir. O kadar yokuş çıkılmışken Saat Kulesi’ni de görmenizi tavsiye ederiz.

IMG_20140612_150756

Deniz kıyısına indiğinizde ise karşınıza balıkçılar ve kayıkçı barınakları çıkıyor. Köy daha çok lokal turist akınına uğradığından balıkçı hüviyetini halen korumaya devam etmiş. Peki biz nerede denize gireceğiz diye soranlara Riomaggiore’de plaj olmadığını öncelikle belirtmek isteriz. Ancak deniz kıyısından usul usul ilerlendikten sonra taşlık bir bölgede uygun bir alan yaratılmış, malesef hava müsait olmadığından deniz faslını diğer köylere bırakmak durumunda kalıyoruz.
Köy ufak olduğundan restoran seçeneği konusunda çok çeşitlilik arz etmiyor. Buralara kadar gelmişken deniz mahsulü sunan bir restoran tercih edilmesinde fayda var. Bölgede çıkan üzümlerden üretilen şarap eşliğinde leziz bir ziyafet çekilebilir. Biz tercihimizi deniz kıyısında bulunan tripadvisorın bir numaralısı Enoteca Dau Cila‘dan yana kullandık ve pişman olmadık. Bayan Pek Yer’in gözü ve midesi gelen yemekler ile fazlasıyla doyarken, ciliegioloüzümünden yapılan şarap ile  şaraba bakışı dahi değişti.

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187821-d3516086-Reviews-A_Pie_de_Ma-Riomaggiore_Cinque_Terre_Italian_Riviera_Liguria.html
http://chowhound.chow.com/topics/318870

riomaggiore
Yemek yedikten sonra bir şeyler içmek isteyenler Via Colombo üzerinde bulunan barları veya Via Dell’amore yolu üzerindeki “A pie de Ma“yı tercih edebilirler. Özellikle konumu ve manzarası ile A pie de Ma mutlaka görülmeli. Peki ne içmeliyiz diyenlere “limoncino“yu öneriyoruz. Ancak içtiğinizde bu limoncelloya benziyor filan demeyin çünkü garsonlar biraz alıngan 😉

Tren saatleri için: http://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-timetable
Cinque Terre hakkında: http://www.cinqueterre.eu.com/en
Ciliegiolo üzümü hakkında: http://fringewine.blogspot.com.tr/2012/04/ciliegiolo-golfo-di-tigullio-liguria.html

 

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com