Naber
evet
IMG_3993

Rovinj

IMG_2487

Sıkıştırılmış Porec turumuzun ardından 40 dakikalık bir yolculuk ile Rovinj’e doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde gördüğümüz Limski Zaljev‘de aklımız kalıyor, öyle böyle değil muazzam bir haliç, tekneler demirlemiş, su zümrüt yeşili, bir de bu haliçe özel bir istiridye çeşidi varmış ki damaklar bayram eder. Üzüle, sıkıla, başımız öne eğik varıyoruz Rovinj’e. İlk iş kafamızı sokacak bir yuva bulmak. Bayan Pek Yer’i otobüs terminalinde bavullarla başbaşa bırakmak suretiyle oda arayışına çıkıyorum. Kapısında “SOBE” * yazan evler ile yapılan ufak pazarlıklar sonunda derdimize çare buluyoruz. Bavulları bıraktığımız gibi de Rovinj’i keşfe çıkıyoruz.

IMG_2522

Ben deli dana gibi dolaşmam ama sobe de ilgi çekici diyenler için: http://www.rovinj-apartments.com/en/

rovinj1

Otobüs durağının tam karşısında bulunan ana caddeden kendimizi oldtowna bırakıyoruz. Bu caddede Porec’te olduğu gibi bol bol hediyelik eşyacı ve alışveriş mağazası var. Yolun sonunda, bir meydan var, karşımıza altı yol çıkıyor, biraz kafalar bulanıyor ama old townun derinliklerine girebileceğimiz sokağı seçmeyi başarıyoruz. Sokağa masalar atmış hoş kafeler, restoranlar, tasarım dükkanları karşılıyor bizleri.

rovinj

Hangi sokaktan gideceğimizi bilemeden bir sola bir sağa gire çıka Sveta Eufemija‘a ulaşıyoruz. Ancak aklımız girmediğimiz, girip de yarısından bir diğerine saptığımız sokaklarda kalıyor, e onlara da ayıp etmeden tekrar tekrar geziyoruz tüm ara sokakları.

Yarımadının tam ucunda, tepeye kondurulan kiliseden manzarayı izlemek çıkılan tüm yokuşun yorgunluğuna değiyor. Tabi kilise içinde de dinlenmek mümkün. Ben biraz daha yorulmak istiyorum diyenler çan kulesine de ufak bir bedel ödeyerek çıkabilirler. Ancak saat 18:00’de kuleyi ziyaret sona erdiğinden ben ne kadar gönüllü isem de Rovinj’e tepeden bakma imkanını kaçırıyorum.

rovinj4

Dönüşü yarımadanın diğer tarafından yaparak yine bir şekilde yarım kalan rotamızı tamamlıyoruz. İç sokaklarını hatmettiğimiz Rovinj old townunun kıyı şeridini gezmeye başlıyoruz. Bedava wi-fi bulabileceğiniz saat kulesinin olduğu Mareşal Tito meydanından girince iskeleye kadar bir çok cafe ve restoran var. Ancak devam ettikçe, surların dibine kurulmuş sevimli kafe ve barlar yemek sonrası için daha ideal gibi. Kilisenin dibine kadar gittikten sonra yarımadanın diğer kanadını geziyoruz.

IMG_4394

 

IMG_3941

 

Hafif çiselemeye başlayan yağmur kaygan zeminde yürümeyi zorlaştırdığından yarımadanın sağ kanadına pek şans veremiyoruz ama iyi ki girmişiz çünkü Rovinj hatırası minik evli magnetimizi burada bir hediyelik eşya dükkanından alıyoruz. Ayrıca her ne kadar kapanmış ise de şehrin pazarı olan Gradska Trznica‘nın burada kurulduğunu görüyoruz. Bayan Pek Yer ile en sevdiğimiz aktivite sabah gezmeye başlamadan bu green marketlerden taze meyve alıp gün içinde tüketmek.

 

IMG_2534

 

Yemek işine gelirsek Rovinj’de her türlü seçenek mevcut. Biz Bayan Pek Yer ile deniz mahsulü konusunda biraz hassas olduğumuz için tercihimizi bu yönde kullamaya karar veriyoruz. Ancak etçiller için de önerimiz: Tipico. Önünde sıraların uzandığı ve yer ayırtılmayan Balbi, lüks ortamı ile Scuba, füzyon mutfağı ile Male Madlene ve işinin ehli Aqua 2.

 

Restoranlar için: http://www.tripadvisor.com.tr/Restaurants-g303833-Rovinj_Istria.html

FullSizeRender

Aqua 2’yi de görüp karar veririz derken kendimizi karışık deniz mahsullü tabağı sipariş ederken buluyoruz. Yörenin üzümlerinden üretilen lokal şarabı ile mükellef bir sofra kuruyoruz kendimize. İstiridyeler, kerevitler, midyeler gözümüzün dönmesine yetiyor. Başka da bir şey söylememize gerek kalmıyor.

rovinj7

Rovinj başlı başına bir turistik cennet. Hediye almadan çıkmak mümkün değil. Bir de her yerde souvenirden çok tasarım dükkanı olunca hediye işi daha da önem kazanıyor. Galerija Brek‘de her şey birbirinden güzel. Bayan Pek Yer için ideal seramik balıklar da var ama sabah Porec’de kervana bir arkadaş katıldığı için elimiz boş çıkıyoruz.

rovinj2

 

Tasarım dükkanlarından bir diğeri de Micica. Denize doğru sizi çağıran bu sevimli mekanda Yunan sokak sanatçısı Sonke’nin çalışmalarını andıran kadın figürlü broşlar, takılar ve çerçeveler var.

micica

micica1

Biz kartpostal gönderme alışkanlığını korumaya gayret eden bir çiftiz. Bu yüzden Smiling Sardine’in Polaroid tadındaki Rovinj kartpostalları bizi bizden aldı, bayıldık ve hatta hatırı sayılır adette de aldık postaladık. Mekanda tasarım aksesuar, çanta, t-shirt ve objeler de bulmak mümkün.

rovinj3

Gazoz kapakları, çiviler, tahtalar,  denizden çıkan tahta parçaları ve midyeler, kullanılarak yapılan tasarım eşyaların bulunduğu Mediterraneo öyle böyle değil, dükkana giriyorsunuz, çıkamıyorsunuz zira biz de Rovinj tipi minyatür evli bir ahşap çalışma aldık.

rovinj6

rovinj5

https://www.facebook.com/smilingsardine 
Tasarım hediyelik eşla dükkanları hakkında: http://timeoutcroatia.com/istria/rovinj/shopping/

Tripadvisor’da tasarım dükkanları: http://www.tripadvisor.com.tr/Attractions-g303833-Activities-c26-Rovinj_Istria.html

 

Aynı güne iki şehir sığdırmaktan denize girecek vakit bulamadık Rovinj’de. Ancak aklımız marinadan kalkan tekne turlarında kaldı. Günübirlik ada turlarına katılarak hem yüzebilir hem de bir çok ada görebilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz Limski Zalvej’e de bu teknelerle gidebilirsiniz. Yok beni tekne tutar, düz ayak yer istiyorum diyenler ise şehre 20 dakika mesafede bulunan Lone Bay‘de denize girebilirler. Aman FKK*logosu gördüğünüzde dikkat edin çünkü karşınıza yaş ortalaması 80 olan çıplaklar çıkabilir. Istria bölgesi naturistlerin göz bebeği olduğu için tercihi size bırakıyoruz ama 80lik teyze amcaları görmek pek de hoş olmuyor.
IMG_4413
Rovinj plajları: http://www.istra.hr/en/attractions-and-activities/coast-and-beaches/rovinj
http://www.istriasun.com/istria/beaches-rovinj.php
Lone Bay hakkında: http://www.telegraph.co.uk/travel/bestbeaches/7711729/Best-beaches-on-the-Istrian-coast-Croatia-Lone-Bay-Rovinj.html
Rovinj naturist/FKK plajları: http://www.cronatur.com/ntist_rovinj.htm

Rovinj hakkında güzel blog yazıları: http://www.foodie-girl.com/2013/07/the-old-town-of-rovinj-magic-of-adriatic.html
http://www.frankaboutcroatia.com/croatia-travel-guide/istria-croatia/rovinj-croatia/
http://www.frankaboutcroatia.com/top-things-to-do-in-rovinj/

*Sobe: airbnb’nin daha amatörcesi, evinin odasını kiralamak isteyen Hırvatlara ek gelir kaynağı.
*FKK: Almanca çıplak beden kültürünün kısaltması.
http://en.wikipedia.org/wiki/Freik%C3%B6rperkultur

IMG_3993

 

No Comments

Post a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com